MENÜ

Doğal Sabun Yararlı Mıdır?

Doğal Sabun Yararlı Mıdır?

Gerçek doğal sabun, yağ ya da sıvı içeren ham maddeler içerir. Eczaneden veya süpermarkette satın aldığınız çoğu seri üretilen sabunlar, FDA tarafından gerçek sabun olarak tanınmayan bileşenleri içerir. Bu bileşenler genellikle sert deterjanlar ve sertleştirici maddelerdir. Birçok ülke de fabrikasyon sabun ambalajlarında sabun kelimesi görmek zordur bunun yerine onlara nemlendirici çubuklar veya temizlik çubukları denilmektedir. Sabun yapım sürecinin doğal bir yan ürünü olan gliserin, mükemmel bir nemlendirici ve ayrıca doğal sabunun cildiniz için çok iyi olmasının nedenlerinden biridir. 

Gliserin, gün boyunca cildin nemini koruyan havadan nem çeken bir yumuşatıcıdır. Satın alınan, seri üretilen sabunlar normalde gliserin içermez ve cildinizi kuru ve tahriş olmuş hissi verebilir. Gerçek sabun olmayan kimyasal içerikli sabunlar, doğal yağların yerine cildinize zarar veren deterjanlar içerirler. Kalın bir köpük veya sabun kalıbının sert olması gibi şeyleri elde etmek için sentetik malzemeler kullanılır. Doğal sabunlar cildi nemlendirenin yanın içerdiği diğer bitkisel yağlarla cildinizin beslenmesini sağlamaktadır.

Fabrikalarda yapılan sabunlarda gliserin bulunmamasının ana sebepleri, oluşan yan ürün alınıp farklı ürünlerde kullanılmasıdır. Sebebi, bir tüketiciyi temizleyip nemlendirecek bir ürün satın almak yerine (doğal sabun gibi) bir tüketicinin şimdi aynı amaca hizmet etmek için iki ürün satın alması gerekmektedir. Bu sentetik, kurutma bileşenlerini kullanmanın ve gliserinin çıkarılmasının arkasındaki ana sürücü, size kaliteli cilt bakımı sunmak değil, en alt satırdan tasarruf etmektir. Tüm bunların yanında bizlerin merak ettiği bir konuda fabrika ürünü sabunların sağlımız için bir zararı var mıdır? 

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), bir şirketin ticari markasında bulunan bileşenlerin etiketinde açıklanmasını gerektirmez. Bu, kokulu sabunun alıcı bilmeden zararlı kimyasallar içerebileceği anlamına gelir. Bu kimyasal karışımların bazılarının cilt tahriş edici olduğu ve hatta bilinen kanserojenleri içerdiği bulunmuştur. Bu konuda uzman kişiler tarafınca yapılan araştırmalarda bu ürünlerin sağlıksız olduğu kanıtlanmıştır. Parfümün yanı sıra, büyük imalatçılar kanserojen parafenler gibi sentetik koruyucuları kullanma eğilimindedir. Sodyum lauril sülfat, sabuna ekstra köpük yapan çok yaygın olarak kullanılan bir maddedir, ancak aynı zamanda bilinen bir hormon yıkıcıdır. Bu bileşenleri kullanmak, şirketin alt çizgisi için iyidir, ancak sağlığınız için iyi değildir. Doğal sabununuz için sadece bitki bazlı doğal malzemeler kullanılır. Organik zeytinyağı ve organik hindistancevizi yağı bunlardan bazılarıdır. Zeytinyağı harika bir nemlendiricidir  ve hindistancevizi yağı mükemmel temizleme gücüne sahiptir.  Böylece bu doğal ikilinin karışımı size tüm isteklerinizi bir arada verir.

Daha sonra iyileştirici ve sakinleştirici özellikleri için uçucu yağlar ve bitki bazlı özel bileşenler eklenebilmektedir. Bu maddelerle yapılan doğal sabunlar uzun ömürlüdür. Kullanımdan sonra cildiniz nemlenmiş, ipeksi ve temiz hisseder. Sert, tehlikeli, sentetik kimyasallar kullanımına gerek yoktur. Fabrika çağı bu kadar gelişmemişken ve hayatlarımızda kimyasal maddeler bugün ki kadar yer etmediği zamanlar insanlar temizlik amaçlı sabunları bu maddelerle yapıyordu. Gümüz de bu hastalıkların bu denli yaygın olmasının sebebi de belki kimyasal maddelerin hayatımıza bu kadar girmiş olmasıdır. Sizler de bu durumdan memnun değilseniz işe doğal sabun kullanarak başlayabilirsiniz. Sizlerin ve ailenizin sağlığı için doğal sabunlar her zaman kullanılabilir. Aynı zamanda hem cildinizin eskisinden daha güzel ve temiz olmasına olanak sağlar. Bu sayede sadece kendinize değil çevrenize ve hayvanlara karşıda bir iyilik yapmış olursunuz. Doğaya salınan kimyasal maddelerden arınmak için doğal sabun kullanmak sizi eskisinden daha iyi yapacaktır.

Whatsapp